7 elementów do zwiększenia Twojej produktywności

Drogi czytelniku,

Cieszę się, że widzę Cię na moim blogu i na wstępie chcę przedstawić Ci moje 7 podstawowych elementów do zwiększenia Twojej osobistej produktywności w ciągu dnia. Niektóre z tych elementów możesz poprawić stosunkowo łatwo i w szybkim czasie. Natomiast zachęcam Cię do stopniowego wdrażania każdego z nich. Wprowadzenie wszystkich elementów spowoduje efekt synergii, który przełoży się na ogromny wzrost Twojej efektywności osobistej. A są to:

SEN

Bardzo często spotykałem się z przekonaniem, że ludzie sukcesu śpią w ciągu doby po 3-4 godziny, a resztę czasu spędzają na budowanie swoich ogromnych przedsiębiorstw. W swoim życiu miałem dość intensywny okres, w którym bardzo dużo pracowałem do późnych nocnych godzin, a w międzyczasie znajdując czas na trening i jednocześnie zaniedbując sen. To wszystko się zmieniło, kiedy mój organizm dał o sobie znać i uświadomiłem sobie, że nie tędy droga i postanowiłem zmienić tryb swojej pracy i snu. Nie ma nic złego w krótkookresowym przyciśnięciu gazu i skupieniu się na bardzo ważnym projekcie, ale miej świadomość, że długoterminowo nie jest to korzystne dla Twojego organizmu. Nie ma nie ma długów, których nie da się spłacić, a Twój organizm prędzej czy później się o upomni.

Pierwszym krokiem, który zrewolucjonizował moje podejście do snu było zainstalowanie aplikacji Sleep Cycle. Po zainstalowaniu tej aplikacji i rozpoczęciu monitowania snu, uświadomiłem sobie jak krótko sypiam, a mój organizm nie regeneruje się. Krokami bardziej zaawansowanymi być użycie wszelkiego rodzajów smartwatchy oraz urządzeń dedykowanych do mierzenia snu np. Ouraring

Należy również nie zapominać o samej higienie snu, czyli spanie w zaciemnionym pomieszczeniu, optymalnej temperaturze, a kilka godzin przez pójściem do łóżka stosowaniu okularów brakujących światło. Co do optymalnej długości snu zachęcam do testowania różnych pór wstawania jak i długości snu. Wiele artykułów naukowych mówi o przedziałach między 7 do 9 godzin snu w ciągu doby. Wszystko jest uzależniane od naszej intensywności w ciągu dnia i stylu życia. Ile ludzi tyle upodobań.

Zachęcam do testowania i znalezienia odpowiedniej długości snu po której czujemy się najlepiej.

MEDYTACJA     

Prawdopodobieństwo, że słyszałeś o medytacji jest bardzo duże. Wielcy tego Świata praktykują ją codziennie i zachęcam Cię, abyś dołączył do jej codziennego praktykowania.

Lista zalet praktykowania medytacji jest bardzo długa i możemy tu wymienić poprawę pamięci i koncentracji, zwiększenie kreatywności, redukcja stresu, a nawet zmniejszenie stanów depresyjnych. Przez długi czas nie potrafiłem zebrać się do medytacji z braku wiedzy jak ją praktykować. Jeżeli chcesz wykorzystać potencjał drzemiący w medytacji wystarczy wygospodarować od 10-15 minut na praktykę.

Uwierz mi to stosunkowa mała cena czasu za efekty, które ona nam daje. W dalszych artykułach przedstawię swoje sposoby medytacji.

 

POSIADANIE SYSTEMU PRODUKTYWNOŚCI

Jeżeli chcesz wykorzystywać swój potencjał produktywności zachęcam Cię do zainstalowania i zapisywania zadań w Twoim osobistym systemie produktywności.

Na rynku istnieje parę aplikacji, a do najbardziej popularnych zaliczamy Todoist lub Nozbe .Dobrą praktyką jest wyrzucanie swoich wszystkich zadań do wykonania i pomysłów bezpośrednio do systemu, który w odpowiednim czasie przypomni Ci o ich wykonaniu. Taki system pomoże Ci mieć wolną głowę, a Twoim „jedynym” zadaniem będzie wykonanie tych zadania.

Oczywiście możesz również wszystkie zadania zapisywać na papierową kartę i je skreślać. Niemniej w dobie digitalizacji zachęcam do posiadanie elektronicznego systemu dostępnego w dowolnym momencie na komputerze i smartfonie. Osobiście korzystam na komputerze i smartfonie z Todoist i w następnych artykułach przedstawię jego pełną funkcjonalność.

 

SUPLEMENTACJA

Skoro czytasz ten artykuł najprawdopodobniej mieszkasz na terenie Polski. W przeciwieństwie do mieszkańców Ameryki Południowej czy południa Europy nie mamy szansy na tyle ekspozycji na światło słoneczne tyle co oni. Brak ekspozycji na światło słoneczne wpływa niekorzystanie na nasz organizm co skutkuje brakiem możliwości dostatecznie mu energii do wytworzenie witaminy D3. Według badań szacuje się, że Polacy mają do 90% niedoborów witaminy D3.

Oprócz naszego położenia geograficznego żyjemy w czasach szybkiego rozwoju gospodarczego, gdzie zmieniają się sposoby produkcji co skutkuje tym, że między innymi warzywa i owoce tracą swoje wartości odżywcze do 70 % swoich wartości odżywczych. 

Przedstawiłem tylko dwa argumenty przemawiające za stosowaniem suplementów, a jest znacznie więcej. Obecne szybkie czasy, w których przystało nam żyć wymagają od nas wiele. Jednym ze sposobów dostosowania się do szybkich czasów jest dostarczenie celowanej suplementacji. Zachęcam do konsultacji z odpowiednim dietetykiem, który przepisze je na podstawie wywiadu oraz badań.

 

 

DIETA DOSTOSOWANA DO NASZEGO TRYBU ŻYCIA

Wiele informacji, które znajdziecie w Internecie na temat żywienia bardzo często jest powielane przez „expertów”, a mity żywieniowe są często powtarzane przez wiele lat.

Ostatnio bardzo modna jest dieta wegańska, ale nie wiele osób zdaje sobie spraw, że ten model żywienia nie jest idealny, a bardzo często wręcz szkodliwy. Ograniczenie spożywania czynników antyżywieniowych, takich jak tłuszcze trans, cukier prosty, glutenu (nawet jak nie jesteśmy celiakami) prowadzi do zwiększenia produktywności oraz energii, a także pozbycia sie brain foga.

Traktując nasz organizm jako maszynę do pracy na wysokich obrotach warto pamiętać o dostarczaniu my „paliwa” wysokiej jakości, a odrzucenie tych czynników anty żywieniowych na wstępie daję nam przewagę. Tak jak w przypadku suplementacji zachęcam z do konsultacji z dietetykami, którzy zajmują się tym na co dzień.

NAWYKI:

Jestem pewien, że już kiedyś słyszałeś o wielkiej mocy nawyków. Są one przez wiele osób bardzo lekceważone, a mają w sobie ogromny potencjał.

Tak naprawdę wszystko to co robimy na co dzień to suma naszych wszystkich nawyków. Osoby, które mają np. problem z brakiem ruchu czy złym odżywianiem to nic innego jak bardzo często wyrobiony nawyk pasywnego spędzenia czasu i nawyk złego odżywiania. Jeżeli wykonujesz daną czynność przez wiele lat to automatycznie staję się Twoim nawykiem. Dużym punktem zwrotnym w mojej produktywności było stopniowe wdrażanie porannych nawyków do mojego życia. Każdego poranka praktykuję medytacje, afirmację, wizualizowanie swoich celów, ćwiczenia fizyczna czy zapisywanie myśli. Po serii wykonaniu tych czynności poziom mojej energii jest na wysokim poziomie i mam ochotę od razu zabrać się do wykonywania wszystkich ustalonych na dany dzień zadań.

Te jak i inne nawyki, które stosuje w życiu mają ogromny wpływ na moją produktywność. W kolejnych artykułach przedstawię nawyki ludzi sukcesów, moje oraz programy, które pomogą nam śledzić postępy.

 

BIOHACKING

W ostatnim czasie termin biohackingu nabiera coraz większej popularności i wiele osób kojarzy biohacking jako stosowanie specyfików/suplementów na granicy legalności, które w niczym mityczny sposób mają ekstremalnie poprawić osiągi naszego mózgu i ciała.

Według ojca wszystkich biohakerów Dave Asprey ‘a biohacking jest sztuką to i nauka stawania się super człowiekiem. Twórca ideologii biohackingu prawdopodobnie nie ma na myśli aplikowania sobie wczepów rodem z Cyberpunka 2077 (pozdrawiam wszystkich fanów), ale korzystanie z zasobów obecnej wiedzy naukowej i wdrażanie jej pod swoje potrzeby. Szybki rozwój współczesnego świata niesie ze sobą negatywne skutki miedzy innymi w postaci dużej ekspozycja na swiatło niebieskie, a tempo życia powoduje wzrost czynników stresogennym. Biohacking wychodzi naprzeciw wszechobecnemu postępowi i skutecznie niweluje jego negatywne skutki.

Jednym z podstawowych sposób stosowanych przez biohakerów jest stosowanie przez biohakerów okulary do blokowania światła niebieskiego. Jeżeli chodzi o redukowanie czynników stressogenncyh bardzo często spotykana jwśród est wcześniej wymieniona medytacja czy stosowanie specjalistycznej suplementacji np. adaptogentów. Sposobów biohackingu jest sporo, a ich wspólnym mianownikiem jest pośredni wzrost energii, który przekłada się na wzrost produktywności.

Na łamach bloga bę i będę przedstawiał te, które sprawdziłem na sobie i testuje do tej pory. Jak widać elementów na wzrost produktywności jest sporo i zachęcam Cię do stopniowego wdrażania ich do swojego życia. Z tych wszystkich elementów wystarczy stosowanie pojedynczych sposobów, aby po jakimś czasie zauważyć efekty. Na tym blogu

 

PODSUMOWANIE

 

Jak widać elementów do wzrost produktywności jest sporo i zachęcam Cię do stopniowego wdrażania ich do swojego życia. Z tych wszystkich elementów wystarczy stosowanie pojedynczych sposobów, aby po jakimś czasie zauważyć efekty. Na tym blogu będę stopniowo rozwijał każdy z tych elementów i pokazywał Tobie tylko sprawdzone przeze mnie i najbardziej skuteczne.